Чому у багатьох людей може виникнути алергія на кішок

Чому у багатьох людей може виникнути алергія на кішок

Вчені пояснили причини на прикладі отруйного примата — лорі.

Дослідження єдиного відомого у світі отруйного примата — повільного лорі, виявило дивну подібність між його отрутою та алергенним білком кішок. Можливо, у кішок він теж грає роль захисної зброї.

Повільні лорі (Nycticebus sp.) — дрібні примати, що мешкають в Південній і Південно-Східній Азії. Мила зовнішність цих тварин дуже оманлива. В роті у лорі — гострі, як бритва, зуби, що дозволяють мавпочці розривати свою жертву на частини. Але цього мало — пахвові залози звірка виділяють отруйну речовину, якою він змазує зуби перед укусом. Після цього рани жертви перетворюються в незаживаючі гнійники.

Вчені, під керівництвом Брайана Фрая, з Квінслендського університету в Австралії, що вивчали токсини повільних лорі, помітили, що їхня отрута особливим чином діє на людей.

«Зазвичай повільні лорі використовують свою отруту, що викликає незагойні рани, для боротьби зі своїми родичами-конкурентами, — наводяться в прес-релізі слова Фрая. — Але коли вони кусають людей, у жертв з’являються симптоми алергічного шоку».

Ці симптоми включають утруднення дихання, кров у сечі, сильний біль, а в найгірших випадках — анафілактичний шок.

Автори вивчили повну послідовність білків секрету пахвових залоз повільних лорі. Результати показали, що отруйні виділення примата включають більше двохсот ароматичних речовин, частина з яких раніше була добре відома, а частина — виявлена вперше. Серед останніх, вчені виявили білки, що є практично ідентичними алергенним білкам кішок.

Вчені вважають, що аналогічно повільним лорі, кішки виділяють білки, що викликають у людей алергію, в якості захисної реакції — щоб відлякувати хижаків і обороняти територію.

«Якщо в однієї тварини це працює як захисна зброя, то може підійти і для іншої, — каже Фрай. — Людська алергія на кішок настільки поширена, що було б дивним збігом, якби той же протеїн, який використовують повільні лорі, не виконував аналогічну функцію у кішок».

Мабуть, еволюційні шляхи, за якими розвивалися повільні лорі і кішки, в якийсь момент незалежно один від одного призвели до вироблення в організмі тих і інших одних і тих самих алергенів в якості захисту від ворогів і конкурентів.

Результати дослідження змушують тепер розглядати алергію на кішок в абсолютно новому аспекті, що, на думку вчених, допоможе знайти ефективний спосіб боротьби з нею.

Також вчені сподіваються, що їх дані послужать основою для розробки ліків проти отрути повільних лорі. Поки ж, щоб убезпечити людей від укусів цих чарівних тварин, які стають все більш популярними в якості домашніх вихованців, їм просто виривають зуби.

Також слідкуйте за самими актуальними новинами в нашій спільноті Viber та сторінкі Instagram

Джерело

Понравилась статья? Поделись с друзьями:
Оцінити матеріал:
( Пока оценок нет )
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: